Home » Serwis » Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji

Czynności przeglądowe obejmują kontrolę szczelności układu, pomiary ilości czynnika chłodzącego, jeśli jest go mało uzupełniamy według norm Peugeota, oczyszczamy czynnik chłodzący, odgrzybiamy układ, wymieniamy filtry przeciwpyłowe, sprawdzamy, parownik skraplacz, sprężarkę klimatyzacji, oraz testujemy siłę chłodzenia układu. Gdy konieczne są naprawy wymieniamy, parowniki, skraplacze, przewody zasilające klimatyzację, chłodnice, oraz aby obniżyć koszty napraw regenerujemy sprężarki klimatyzacji.

Układy klimatyzacji samochodowej pracują w ciężkich warunkach temperaturowych i mechanicznych i z racji swojej złożonej budowy wymagają regularnego przynajmniej raz w roku serwisowania, co zdecydowanie wydłuża ich żywotność i zapobiega droższym naprawom.

Klimatyzacja w naszych samochodach jest tym rodzajem wyposażenia do którego bardzo się przyzwyczajamy i którego letnie defekty są silnie odczuwalne. Badania potwierdziły, że brak klimatyzacji w aucie ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo podróżujących, szczególnie gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, co ostatnio w naszym kraju nie należy do rzadkości.

Klimatyzacja pomaga nam utrzymać wyznaczona temperaturę, wilgotność i oczyścić powietrze we wnętrzu samochodu. Współpracując z systemem wentylacji i ogrzewanie jest bardzo użyteczna w okresach chłodniejszych i deszczowych, umożliwiając odparowanie szyb, osuszenie wnętrza, a nawet naszego ubrania. Jeśli spotkacie się Państwo z przykrym zapachem, który wydostaje się z przewodów wentylacyjnych to sygnał, że mamy do czynienia z powstaniem flory bakteryjnej i należy układ odgrzybić, co zapobiegawczo najlepiej wykonywać raz na rok.

Kiedy używamy klimatyzacji w lecie w bardzo wysokich temperaturach, gdy auto stało długo na słońcu lub w warunkach miejskiej powolnej jazdy, dobrze jest wziąć pod uwagę jej bardzo ciężkie warunki pracy, a szczególnie kompresora. W przypadku gdy układ pobiera powietrze z zewnątrz auta, ciężko je schłodzić, kompresor klimatyzacji pracuje na maksymalnej mocy, oraz wzrasta zużycie paliwa. Aby zwiększyć skuteczność działania klimatyzacji i ułatwić jej działanie należy przełączyć na tryb wewnętrznego obiegu powietrza, a skuteczność jej zdecydowanie wzrośnie.

Niektórzy właściciele aut wyposażonych w klimatyzację automatyczną narzekają na zbyt mocno działające nadmuchy, które powodują przeziębienia. Dzieje się tak, gdyż komputer sterujący klimatyzacją chce uzyskać temperaturę ustawioną przez użytkownika w jak najszybszym tempie. Jeżeli jest to nieprzyjemne zalecamy, aby po wejściu do rozgrzanego samochodu zrezygnowali Państwo z trybu automatycznego poprzez ręczne ustawienie siły nawiewu, a także i jego kierunku. Można również zmniejszyć siłę nadmuchów poprzez podwyższenie oczekiwanej temperatury. Gdy uzyskamy właściwą temperaturę wnętrza możemy ponownie powrócić do opcji automatycznej.