Home » Serwis » Wymiana tarcz, klocków, układ hamulcowy

Wymiana tarcz, klocków, układ hamulcowy

Czynności naprawcze układu hamulcowego obejmują wymianę tarcz hamulcowych, klocków hamulcowych, szczęk i bębnów hamulcowych, cylinderków hamulcowych, pomp hamulcowych, przewodów hamulcowych, linek hamulca ręcznego, płynu hamulcowego, czyszczenie elementów i naprawy zacisków.

Sprawnie działający układ hamulcowy decyduje o bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów. Jest to bardzo ważny podzespół wymagający regularnych kontroli. W czasie weryfikacji stanu technicznego układu hamulcowego oceniamy czy grubość okładzin ciernych tarcz i klocków jest zgodna z zaleceniami producenta. Należy wiedzieć, że przekroczenie minimalnej grubości okładzin może spowodować ich pękanie i zagrożenie podczas jazdy.
Dla zapewnienia równomiernej siły hamowania i wyższej trwałości tarcze hamulcowe należy wymieniać w komplecie razem z klockami.

Na długotrwałość pracy tarcz i klocków hamulcowych ma wpływ technika jazdy, jak często zdarza się nam ostro hamować i czy czasami nie zapominamy o hamulcu ręcznym. Czasami też wjazd w kałuże gdy tarcze są rozgrzane może spowodować ich deformację.

Wymianę płynu hamulcowego ze względu na higroskopijność i pogorszenie parametrów technicznych należy robić co dwa lata.

Aby nie doszło do uszkodzenia układu hamulcowego zachęcamy do korzystania z naszych przeglądów technicznych wykonywanych corocznie lub co 15 000 km.

Jeśli zaskoczy Państwa nagły defekt układu hamulcowego jesteśmy do dyspozycji w każdej chwili zapraszamy.